На 3 март жителите на Мирково честваха националния празник. На традиционното тържество, в двора на храм „Св. Вмчк Димитрий“, присъстваха кметът на общината Цветанка Йотина, председателят на общинския съвет Николина Христова, зам.-кметът Велко Лисев, секретарят Цвета Попова, директорът на Основното училище Марианна Горгорова, общински съветници и служители, граждани и много деца. На площад „Разкола“ организаторите от общината бяха обособили и място, където раздаваха трибагреници, значки и книжки на всички дошли да почетат празника.
След изпълнение на Духов оркестър „Мирковски орли“ и националния химн, водещата Пепа Узунова откри празничната програма и говори за значението на Санстефанския мирен договор. По време на Руско-турската война през месец декември 1877г. руските воини преминават тетевенския Балкан при минус 20 градуса. От студ загиват над 800 души, като 8 от тях са погребани в двора на църквата „Св. Вмч. Димитрий“ в Мирково. Селото се гордее и със своите 38 опълченци, които участват във войната. За свободата на България от тях 28 губят живота си.
Заупокойна света литургия за героите отслужи отец Петър Милошов.
С богата литературна и музикална програма се включиха учениците от ОУ „Георги Бенковски” и талантите от духов оркестър „Мирковски орли” с ръководител Тодор Цачев.
В знак на почит към хилядите знайни и незнайни загинали за свободата на България, членове на Регионален клуб „Поп Недельо” Мирково произведоха паметен залп със своите оръжия.
Пред паметника на руските воини венци и цветя бяха положени от Община Мирково, Общински съвет Мирково, рудодобивната компания /Елаците-Мед/ и индустриална група /Геотехмин/ и много граждани. Венци бяха положени и пред паметниците на загиналите български поборници от Ботевата чета, четата на Панайот Хитов, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война.
Със спускане на националния флаг от ЖП моста и тържество бе отбелязан празникът и в село Буново. Организатори бяха кметството и читалище „Светлина“. Патриотична музикална и поетична композиция пред събралото се множество изнесоха самодейците от културната институция. Тържественият ден бе белязан и от гръм на специално изработено за повода черешово топче. Пред паметника на загиналите за свободата бяха положени венци и цветя.
С трибагреника в ръка, кметът на кметство Буново Иван Маргитов поведе дългото и кръшно хоро, на което се наловиха всички желаещи.