Уникален по рода си клавирен концерт на роял се състоя в Мирково снощи, 25 февруари. Събитието бе организирано от НЧ „Културен подем 2020“, Радост Николаева от Арт движение Кръг и известният български пианист Кирил Кутин. Най-необикновената част от този концерт бе „гостуващият“ роял УАЙНБАК /Weinbach /162. Музикалният инструмент е изминал над 3000 км, за да пристигне до България, и по-конкретно в Средногорието и Мирково.
При откриването на вечерта, водещият Тодор Цачев съобщи, че в района от София до Карлово няма нито един роял и затова събитието е уникално по рода си. Пред необичайно малкото публика, дошла да уважи участниците в читалищния дом, гост-пианистът Кирил Кутин и Тодор Цачев разказаха повече за проекта „Пътят на един роял“. Началната точка е град Ставангер, Норвегия, а крайната точка - село Дъждовница, Кърджалийско. Роялът ще измине близо 5400 км и ще остане като дарение от неправителствената организация на Кутин за Арт къщата в кърджалийското село.
Като част от историята, която ще напише това необикновено пътуване, ще останат и прекрасните изпълнения на виртуозния пианист Кирил Кутин, основателката на пиано академия в Мирково Ивайла Цачева и нейните възпитаници Елисавета Цачева, Неделя Цачева, Стоян Захънов и Елица Маринова. От сцената прозвучаха както авторски обработки на Цачева, така и популярни творби от Александър Владигеров, Сергей Рахманинов, Прокофиев, Шопен, Моцарт, Бах, изсвирени на създадения преди 300 години крал на инструментите – концертен роял.
В края на вечерта, организаторите благодариха за високата чест от това гостуване, а участниците в концерта получиха много цветя и аплодисменти от публиката. Тодор Цачев изрази надежда, че един ден тези таланти ще имат възможността да свирят на собствен роял в Мирково.
Радост Николаева сподели, че след осъществяване на събитието Арт движение Кръг ще кандидатства за вписване на най-дългия път на роял в Книгата със световните рекорди на Гинес.